A stresszre adott reakcióink nagyban függnek a gyermekkorunkban tanult és elsajátított viselkedésmintáktól. Azonban ettől függetlenül elsajátíthatunk olyan gyakorlatokat, védelmi mechanizmusokat, amelyek segítenek a minket érő stresszt enyhíteni.
STRESSZOR = stresszt előidéző tényező
- megfelelés: iskola, munkahely – még akkor is, ha elfogadjuk a társadalmi konvenciókat, hogy mások is járnak iskolába, dolgozni, attól még az adott környezetben érhetnek olyan behatások, amelyek miatt a biztonságérzetünk megrendül
- váratlan nagy öröm vagy bánat
- zajterhelés
- munkahelyi túlórák
- bűntudat
- túlzott öröm
- feldolgozatlan traumák
- bizonytalanság
- adódhat információhiányból
- kontroll vesztés érzése
- műtéti altatás
Mára több kutatás is igazolta Selye János megállapítását, hogy a túlzott stressz nagyon sok betegség előidézője (legyen szó kellemetlen vagy kellemes stresszről), ennek ellenére mérsékelt mennyiségben mégis elengedhetetlen szervezetünk működéséhez. Olyan alapvető hatások során is stresszfolyamatok zajlanak le bennünk, mint a légzés, kórokozók elleni küzdelem, netán öröm. Éppen ezért nem a stressz teljes elkerülésére kell koncentrálnunk, hanem az állandóan változó környezethez kell alkalmazkodnunk.
“A stresszmentes állapot a halál.” – Selye János
Alkalmazkodásunkat – amivel a cikket is kezdtem – többnyire a gyermekkorban elsajátított viselkedésminták határozzák meg. Szerencsénkre az evolúció kiemelkedő alkalmazkodási és tanulási képességet adott az embernek, ezért élete során bármikor ki tud alakítani önmaga számára megfelelő életfilozófiát, amellyel mérsékelheti a stressz által okozott károsodásokat.
A STRESSZHATÁS TÜNETEI:
mellékvesék megnagyobbodása, vérbőség; limfocitákat termelő csecsemőmirigy, lép, nyirokmirigyek sorvadása, zsugorodása; gyomor-bél nyálkahártya véres fekélyei.
Amennyiben a panaszok továbbra is fennállnak, keresse fel terapeutáját!
Természetesen szóba jöhet ilyenkor egy jó kis citromfű, macskagyökér, netán orbáncfű tea (utóbbi kettő esetében 1-2 hétig, és csak 1-2 csésze/nap adagban javasolt a fogyasztása), azonban ez kizárólag akkor megfelelő megoldás, ha olyan helyen vagyunk, ahol van lehetőségünk ilyen forrázatot főzni.
NÉHÁNY GONDOLAT ÚTRAVALÓNAK
GYAKORLAT
Gyakorlatra fordított idő átlagosan:
1 – 3 perc
Milyen esetekre, milyen gyakran és kiknek ajánlom:
stressz és szorongás oldása
Ezeket már olvastad?

Megtanultam az állatok nyelvét, kiszabadítottam a királylányt a sárkány fogságából, különféle varázstárgyakra és varázslatos segítőkre tettem szert. Visszatértem a hosszú vándorútról, ahol tudásomat gyarapítottam…